Videonadzor
Videonadzor je sustav, odnosno mreža povezanih kamera, monitora i snimača. Kamere na kućanstvima, ulicama ili u trgovinama su ono što vidimo golim okom, ali naravno da to nije sve. Ono što kamere snime odlazi u nadzorni centar te se pohranjuje na snimače (tvrde diskove). Ako nekome zatreba uvid u nekakvu snimku, on jednostavno može otvoriti aplikaciju te na monitoru (ili mobitelu/računalu) izvršiti uvid (naravno, ako se radi o javnoj površini operater za to mora imati pravno valjanu svrhu i potrebu i pravo korištenja po GDPR uredbama).
Svrha sustava videonazora je prvenstveno odvraćanje i sigurnost. Sociolozi su u svojim istraživanjima utvrdili da čovjek značajno mijenja svoje ponašanje kada uoči da ga snima kamera. Ponaša se puno “blaže” te poštuje određene socijalne norme društva u kojem živi. Kada kamere nema, poveća se opseg neželjenih ponašanja.
Druga uloga videonadzora je rekonstrukcija. Ako se na području koje je snimano dogodi neka neželjena radnja, npr. oštećenje imovine, snimke sustava videonadzora mogu poslužiti kao dokazni materijal policiji i sudovima, odnosno osiguravajućim društvima.
Nadalje, videonadzor nam može služiti za praćenje određenih aktivnosti u realnom vremenu. Možemo pratiti naše poslovanje, imovinu, kućne ljubimce ili naše najmilije koji imaju određene bolesti (pr. starije senilne osobe koje su u riziku od samoozljeđivanja).
Dakle, videonadzor je svuda oko nas i ima puno više funkcija nego to precipitate u svakodnevici – no nas najviše zanima ona funkcija koja je povezana sa zaštitom imovine, procesa, poslovanja i dakako – javne sigurnosti.
Brendovi: